Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (13)
- (1)
- (164)
- (202)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (19)
- (16)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (38)
- (64)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (56)
- (26)
- (1)
- (1)
- (52)
- (22)
- (7)
- (5)
- (65)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (59)
- (58)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (18)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (9)
- (2)
- (26)
- (1)
- (8)
- (92)
- (4)
- (9)
- (1)
- (48)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (12)
- (16)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (180)
- (1)
- (1)
- (166)
- (1)
- (273)
- (58)
Filtered Search Results
Restek™ Magnetic Screw Thread Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic caps and septa for SPME
Globe Scientific Translucent Snap Caps for 16 mm Tubes
These colorful snap-on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes, and plastic culture tubes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 16 mm Evacuated Tubes |
| Closure Size | 16 mm |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Diba Omnifit™ Bottle Waste Cap Thread
Connect a vapor trap using the vent port to prevent solvent vapors from escaping
| Product Type | Threaded Closure |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 (GL38) |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Liner Material | PTFE |
Simport™ Scientific T500 Screw Caps for Internally Threaded Sample Tubes
T500 Screw Caps for Internally Threaded Sample Tubes available with silicone washer seal.
| Pre-sterilized | No |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | T500 Series Sample Tube |
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Liner Material | Silicone |
Simport™ Scientific Screw Caps for Internally Threaded Sample Tubes (T500)
Screw Caps for Internally Threaded Sample Tubes (T500) are available in wide variety of colors.
ITL BioMedical SampLok™ Adapter Cap 3 Insert
A companion product with SampLok™ Adapter Cap 3 when collecting blood sample tubes after collecting blood culture bottles for a more secure fit
RAM Scientific Safe-T-Fill™ Blood Gas Capillary Tube Caps
End caps for Safe-T-Fill™ blood gas capillaries
| Includes | Liquid-tight seal |
|---|---|
| Product Type | Safety Cap |
| Material | Polyethylene |
Simport™ Scientific T340 Colored Closures w/Washer Seal and w/o Loop for Microcentrifuge Tubes
T340 Colored Closures w/Washer Seal and w/o Loop for Microcentrifuge Tubes are molded with deep internal lip that fits snugly against interior wall of tube thus reducing chances of sample contamination.
| Includes | Washer seal |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Micrewtube Microcentrifuge Tube |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1000 Pk. |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, Pyrogen and DNA-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Simport™ Scientific Tamper Evident Screw Caps
Tamper Evident Screw Caps for all applications requiring tamper evident seal for utmost security and sample integrity.
| Includes | Lip seal |
|---|---|
| Product Type | Tamper-evident Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
Simport™ Scientific Septum Screw Cap for Sample Tubes
The Septum Screw Cap for Sample Tubes is made to fit and be used with Simport sample tubes (T501 series).
Simport™ Scientific Amplitube™ Strips of 8 Caps
Amplitube™ Strips of 8 Caps to be used with T320-1 tube strip series. They ensure a perfect closure and a positive seal during thermal cycling and prevent evaporation.
| For Use With (Equipment) | 12 mm Tubes |
|---|---|
| Product Type | Plug Stopper Cap |
| Material | Polyethylene |
| Size (Metric) | 12 mm |
| Size (English) | 0.47 in. |
| For Use With (Equipment) | 12 x 75 mm Tubes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Globe Scientific Caps for Automation
Designed for use on the Beckman™ IDS Specimen Automation Track (2nd Generation) with cost-effective replacements for OEM caps